Poligon taktyki miejskiej i czarnej COZ Nowy Mur 04-11 sierpień 2017

W dniach 04-11.08.2017 r. odbył się poligon walki w terenie zurbanizowanym.

Szkolenie zrealizowano w ramach Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na rok 2017 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn.


W ciągu pierwszych 4 dni poligonu przeprowadzono szkolenie z taktyki miejskiej, w ramach którego zrealizowano min. następujące zagadnienia: poruszanie się w przestrzeni ulicy, przekraczanie obszarów niebezpiecznych, reakcja na kontakt w terenie miejskim, prowadzenie działań patrolowych w terenie miejskim, patrol zmotoryzowany w terenie miejskim, działanie w terenie miejskim w warunkach ograniczonej widoczności.

Kolejne 3 dni szkolenia poświęcone były taktyce czarnej. Zrealizowano min. następujące zagadnienia: techniki podejścia do budynku, techniki wejścia do budynku, poruszanie się w przestrzeni korytarza, techniki wejścia do pomieszczeń, wprowadzenie do breachingu, poruszanie się w przestrzeni klatki schodowej, identyfikacja celów, czyszczenie pomieszczeń, działanie w budynku w warunkach ograniczonej widoczności, wprowadzenie do wykorzystania ŚPB.

Zajęcia prowadzono na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym Nowy Mur.

Dodatkowo skorzystaliśmy z toru psychologicznego.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować naszym instruktorom za zaangażowanie włożone w prowadzenie szkolenia, Panu Ministrowi Michałowi Dworczykowi oraz jego współpracownikom za pomoc w pokonaniu barier administracyjno-organizacyjnych w realizacji szkolenia, wszystkim oficerom, podoficerom, żołnierzom oraz pracownikom cywilnym OSP WL Wędrzyn i 45 WOG za okazaną nam życzliwość i pomoc w trakcie szkolenia, a także Panu Szymonowi Renuszowi z firmy TRANS-MED za profesjonalne zabezpieczenie medyczne szkolenia.


Szkolenie poprowadzili żołnierze wojsk specjalnych z doświadczeniem bojowym.

Fot. Kamil Jasnos