Uczestnicy przed ćwiczeniem zostali podzieleni na dwie grupy: ruch oporu oraz OPFOR (Opposing Force) podgrywające służby specjalne okupanta. Niezależnie od tego w ramach scenariusza ćwiczenia działały 3 osoby z tak zwanej żywej podgrywki, zadaniowane bezpośrednio przez instruktora prowadzącego ćwiczenie.
Członkowie Ruchu Oporu rozpoczynali ćwiczenie od odwiedzenia punktu kontaktowego w którym otrzymywali informacje na temat położenia safehouse’u do którego mieli się udać z zachowaniem zasad konspiracji. Na miejscu zostało postawione zarządzenie przygotowawcze zawierające również wprowadzenie w sytuację ogólną oraz specyfikę panującą na terenie zajętym przez przeciwnika, mającą wpływ na wykonywane zadania. Następnie przystąpiono do planowania działań na dzień kolejny objętych zarządzeniem przygotowawczym. Zaplanowano i wdrożono plan ochrony i obrony Stanowiska Dowodzenia, oraz po mikroplanowaniu pozyskano broń długą (w sumie 18 szt.) z dwóch skrytek umieszczonych na terenie powiatu gorlickiego (założeniem ćwiczenia było, że uczestnicy przyjeżdżają bez broni, która jest pozyskana ze skrytek przygotowanych wcześniej przez organizatora w ramach symulacji operacyjnego przygotowania terenu). W następnym dniu prowadzono zaplanowane w czwartek zadania z zakresu obserwacji towarzyszącej pieszej i samochodowej. Odebrano również na punktach kontaktowych informacje na temat skrytek w których ukryto na terenie Gorlic broń krótką, z których następnie pozyskano 13 szt. broni krótkiej. Równocześnie prowadzono planowanie wykonania zadania przewidzianego na dzień następny. Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem z przedstawicielem innej grupy konspiracyjnej. Spotkanie okazało się być prowokacją zorganizowaną przez siły okupacyjne, w wyniku, którego jego uczestnicy zostali zatrzymani. Siły własne osłaniające spotkanie przeszły do obserwacji towarzyszącej samochodowej konwoju przewożącego zatrzymanych, dzięki czemu udało się wytypować niewielki obszar, na którym byli prawdopodobnie przetrzymywani zatrzymani. W wyniku prowadzonych działań rozpoznawczych wytypowano konkretny obiekt, w którym miał być przetrzymywany utracony personel. Równocześnie niezwłocznie po stwierdzeniu kotła, zmieniono safehouse na zapasowy i ponownie rozwinięto Stanowisko Dowodzenia. Zaplanowano operację odbicia zatrzymanych, którą przeprowadzono w dniu kolejnym. W wyniku szturmu opanowano siedzibę sił specjalnych okupanta, nie stwierdzono natomiast obecności zatrzymanych. Zdobyto natomiast trzech jeńców, w tym oficera sił okupacyjnych, którzy zostali zatrzymani celem wymiany na utracony personel. Po ewakuacji ćwiczenie zakończono. Ćwiczenie zakończono szczegółowym, ponad 3-godzinnym, omówieniem przez instruktorów prowadzących ćwiczenie wniosków wynikających z jego przebiegu.
OPFOR (Opposing Force) podgrywający służby specjalne okupanta prowadził działania przeciwkonspiracyjne. OPFOR działał skrycie, operując z własnego safehouse’u. Ćwiczenie rozpoczęto postawieniem zarządzenia przygotowawczego zawierającego również wprowadzenie w sytuację ogólną. Następnie przystąpiono do zgrywania sił, w tym ujednolicenia procedur, rozpoznania obszaru działań, wytypowania i wstępnego skrytego rozpoznania obiektów, z których mogą operować członkowie grupy konspiracyjnej, która zgodnie z danymi wywiadowczymi przybyła do obszaru działania oraz planowania działań na dzień kolejny. Następnego dnia prowadzono w dalszym ciągu działania zmierzające do wykrycia członków ruchu oporu, w szczególności prowadząc obserwację ustalonych punktów kontaktowych celem typowania podejrzanych osób oraz działania polegające na kontrobserwacji. Zaplanowano również przeprowadzenie prowokacji w postaci spotkania grup konspiracyjnych oraz zmieniono safehouse na odpowiadający nowym zadaniom. W dniu kolejnym wykonano zatrzymanie osób, podejrzanych o prowadzenie działań konspiracyjnych, które przewieziono do safehouse’u celem przesłuchania. Równocześnie zaplanowano i realizowano zadania z zakresu obrony i ochrony obiektu. W dniu kolejnym podjęto próbę odparcia szturmu. Broniony obiekt został zdobyty, natomiast grupie konspiracyjnej nie udało się ustalić miejsca przetrzymywanego zatrzymanego personelu. Na tym ćwiczenie zakończono również dla OPFOR-u i przeprowadzono wspólne omówienie działań wraz z wnioskami.
Uczestnicy ćwiczenia działali przez cały jego przebieg pod presją czasu, z ograniczoną ilością snu.
Przedsięwzięcie miało charakter zlotu organizacji paramilitarnych, w którym wzięły udział następujące ekipy:
1) Samoobrona Tarnowska
2) Ranger Survival Club
3) Task Force Zeus
4) J.S. Strzelec
5) Lubelska Obrona Narodowa – Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl
6) S.P.U.S.T.
7) Koty
8) OSP
9) Stowarzyszenie Terytorialni
10) Fundacja Terytorialni.
Szkolenie
sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa
Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
NOWEFIO na lata 2021-2025.