Szkolenie z bojowego wykorzystania dronów komercyjnych

Obserwując aktualny konflikt za naszą wschodnią granicą, dość szybko zrozumieliśmy, że tanie komercyjne drony drastycznie zwiększają możliwości wykrywania i odziaływania na przeciwnika.

Dlatego w dniach 20-22 października 2023 r. obyliśmy kurs bojowego wykorzystania dronów, prowadzony przez najlepszego i najbardziej doświadczonego instruktora w Polsce.

Szkolenie rozpoczęło się od poznania podstawowej budowy drona, manipulatorów kontrolera, aplikacji DJJ. Następnie przyszedł czas na naukę startu i lądowania, pierwszych lotów, radzenia sobie w sytuacji awaryjnej, takiej jak zanik obrazu lub brak gps.


Omówiliśmy zagadnienia związane z logistyką (głównie problemy z zasilaniem) oraz planowania lotów. Nie obyło się bez nauki zrzutów dronowych, współpracy między operatorem drona i nawigatorem oraz lotów z rozpoznawczych celu statycznego i mobilnego, gdzie musieliśmy w ekipach utrzymywać stałą obserwacje połączoną z streamingiem online. Wieczorem trenowaliśmy loty nocne i powrót dronem na telemetrii oraz na bez użycia świateł.

Do przekazywania informacji o wykrytym przeciwniku, minach lub innej ekipie dronowej używaliśmy aplikacji Milchat, który świetnie spełniał się w roli szybkiej aplikacji do zarzadzania polem walki. Natomiast do przesyłania obrazu sprawdził się Discord. Utrzymanie szybkiej transmisji danych wymagało przygotowanie i uruchomienie Starlinka.