Marcowe Zawody Karabinowe

W dniu 08.03.2020 r. sekcja sportowa Stowarzyszenia Terytorialni przeprowadziła Marcowe Zawody Karabinowe.

Zawody były dedykowane dla bardziej zaawansowanych strzelców – do wzięcia udziału (aby było bezpiecznie i merytorycznie) wymagaliśmy zaliczenia naszego wewnętrznego egzaminu kompetencyjnego.

W ramach zawodów zawodnicy mogli startować w 4 konkurencjach karabinowych:

1) „POJEDYNEK – DO WYCZERPANIA AMUNICJI”

Zawodnicy strzelali po dwóch do balonów zawieszonych w odległości 50 m. Rozpoczęcie konkurencji postawa patrolowa (marszowa, karabinek w dole, przeładowany, zabezpieczony, w magazynku do 30 szt. amunicji). Na sygnał strzelali do wyznaczonego balona. Wygrywał zawodnik, który pierwszy zestrzelił balon. Zawody rozgrywane w systemie pucharowym brazylijskim (do drugiej przegranej).

2) „WYJŚCIE Z OKRĄŻENIA”

Zawodnik zaczynał w postawie patrolowej (marszowa, karabinek w dole, przeładowany, zabezpieczony, w magazynku do 6 szt. amunicji, kolejny magazynek w ładownicy również załadowany 6 szt.).

na sygnał ostrzeliwał 3 tarcze NR23P znajdujące się w odległości 35 m w sekwencji 1-1-2-1-1. Następnie zabezpieczał broń i rzucał granatem. Po wybuchu przemieszczał się na 20 m gdzie zmieniał magazynek po wyczerpaniu amunicji i strzelał do 3 tarcz typu francuz w sekwencji 1-1-2-1-1. Punktowane były trafienia w tarcze i odległość rzutu granatem. Wygrywał zawodnik z najlepszym faktorem (iloraz punktów i czasu).

3) „PRACA NA ZASŁONIE I MAGAZYNKI”

Zawodnik zaczynał w postawie low ready zza zasłony (karabinek załadowany, zabezpieczony, 4 magazynki załdowane 4,3,2 i 1 szt. amunicji, losowo podpięty jeden z magazynków, reszta losowa rozmieszczona w ładownicach). Na sygnał na przemian ostrzeliwał cele po dwóch stronach zasłony i na przemian w postawie klęczącej i stojącej. W razie potrzeby wymieniał magazynki zza zasłoną. Wygrywał zawodnik z najlepszym faktorem (iloraz punktów i czasu). Punkty ujemne były za brak trafień oraz nadmierną ekspozycję zza zasłony, nie schowanie się zza zasłonę na czas wymiany magazynka lub wychylenie się 2 razy pod rząd z tej samej strony lub wysokości.

4) „WĘŻYKIEM”

Zawodnik zaczynał z karabinem załadowanym12 szt. amunicji, zabezpieczonym. Na sygnał odbezpieczał karabinek i szedł najkrótszą drogą na przód na skos do kolejnego punktu ostrzeliwując po drodze 3 tarcze, a następnie do kolejnych powtarzając schemat. Wygrywał zawodnik z najlepszym faktorem (iloraz punktów i czasu).

W zawodach wzięło udział 10 zawodników. Zawody wpisane do kalendarza MZSS i z udziałem obserwatora MZSS.

FOTO Janusz WILK